Jana Václava Sticha-Punta Žehušice

Vyhlášení Zeměpisné olympiády

školní rok 2017/2018

Struktura soutěže:

Zeměpisná olympiáda je pořádána pro následující věkové soutěžní kategorie:

6. ročník základních škol a 1. ročník (prima) osmiletých gymnázií

7. ročník základních škol a 2. ročník (sekunda) osmiletých gymnázií

8. + 9. ročník základních škol, 3. + 4. ročník (tercie + kvarta)

osmiletých gymnázií a 1. + 2. ročník šestiletých gymnázií

Tematické zaměření soutěže:

Ústřední komise ZO se snaží v maximální možné míře přihlédnout k volbě takového tematického zaměření úloh, které respektuje nejčastější vzdělávací obsah jednotlivých ročníků školního zeměpisu/geografie,ačkoli je to při stávajících možnostech a odlišnostech ŠVP různých škol problematické. Ústřední komise ZO bere rovněž v úvahu zájem soutěžících o obor. Proto je zaměření úloh širší, nad rámec běžné školní výuky,vždy však úměrné věku soutěžících. Důraz je kladen na dovednosti analýzy a syntézy poznatků, vysvětlení a pochopení problémů – dávání do souvislostí, nikoli ověření pouhého memorování.

Dominantní tematické zaměření úloh se vztahuje pouze na úlohy testu geografických znalostí, případně úlohy praktické části. Práce s atlasem či mapou jimi není limitována, jelikož se jedná o práci se zdrojem informací.

Struktura soutěžních úloh:

Ve všech soutěžních kategoriích a kolech se testují tři typy znalostí a dovedností.

Práce s atlasem:

Práce s atlasem není omezena výběrem témat a regionů uvedených v tabulce na s. 5. Pro zajištění objektivnosti a rovných podmínek soutěže jsou žáci povinni v průběhu této části soutěže pracovat pouze s níže uvedenými atlasy nakladatelství Kartografie Praha, a. s. nebo nakladatelství Terra-Klub, o. p. s.

Tvůrci úloh budou vycházet z nejnovějších vydání atlasu světa i Česka a zároveň budou provádět kontrolu řešitelnosti úloh s předchozími vydáními těchto atlasů nakladatelství Kartografie Praha, a. s., v případě, že by škola nebo žáci nové vydání nevlastnili.

V případě, že bude úloha zaměřena na práci s jinou mapou, neobsaženou v uvedených atlasech, bude mapový podklad dodán hlavním organizátorem soutěže.

Ve školních kolech je možné využívat jakékoliv níže uvedené atlasy či jejich kombinace.

Soutěžní kolo

Dominantní zaměření úloh testu geografických znalostí a praktické části

Ø  Země ve vesmíru,

Ø  Kartografie, Země ve vesmíru,

Ø  Vlastivěda Česka

Ø  Afrika, Austrálie a Oceánie, Amerika

Ø  Afrika, Austrálie a Oceánie, Amerika

Ø  Kartografie a geoinformatika

Ø  Evropa

Ø  Obecná fyzická geografie,

Ø  Evropa, Česko

ZEMĚPISNÝ SEMINÁŘ

Do zeměpisného semináře v letošním školním roce chodí 13 žáků sedmých, osmých a devátých ročníků.

Seminář navazuje na povinné učivo zeměpisu, které je zde prohlubováno a rozšiřováno.

Cílem semináře je utřídění zeměpisných vědomostí a jejich praktické využití, hlubší poznání místního regionu, jeho přírodní celky a výsledky lidské činnosti.

Žáci samostatně nebo ve skupinách řeší zadané úkoly a následně zpracovávají do prezentací.

Přečtěte si: VÝZNAMNÉ DNY

15. 12. Radana

Zítra: Albína

17. - 21. 12. 2018

Organizace školního roku 2018/2019

Školní řád 2017

Tiskopisy ke stažení

zde (uvolnění žáka na 2 a více dní, žádost o odklad školní docházky, žádost o individuální vzdělávací plán...).

ZŠ ŽEHUŠICE 22

Podrobné informace zde.